"Enter"a basıp içeriğe geçin

Aceprix

ACEPRİX’i her zaman doktorunuzun önerdiği şekilde alınız. Emin değilseniz doktorunuza sorunuz. En yaygın ambalaj çeşitleri Aceprix Plus ve Aceprix 1 MG 30 Film tablet şeklindedir.

Ne İçin Kullanılır ?
Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) ve Uzun dönem (kronik) kalp yetmezliği tedavisi için kullanılan bir ilaçtır.
Ne İşe Yarar ?
Kan damarlarınızı rahatlatır ve gevşetir. ACEPRİX kan basıncınızı, tansiyonunuzu düşürmede yardımcı olur. Uzun dönem (kronik) kalp yetmezliğiniz varsa, kalbinizin tüm vücudunuza kan pompalamasında kolaylık sağlar.
ACEPRiX ‘ten kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
Nedir ?Yan EtkileriKullanımıTalimatlarPDF

ACEPRİX, kiremit renginde bir yüzü çentikli oval film tabletlerdir. 30 tabletlik blister ambalajlarda kullanıma sunulmaktadır. ACEPRİX, ADE inhibitörü diye adlandırılan ve “anti-hipertansif” gruba dahil bir ilaçtır.

Olası yan etkiler nelerdir ?

Tüm ilaçlar gibi ACEPRIX’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. ACEPRİX gibi ilaçlar kalp krizi veya inme riskinde küçük bir artışa neden olabilir.

Bazı Hastalarda Görülen Yan Etkiler

Burun kanaması, kansızlık, morarma, kandaki parçalı hücre sayısında azalma (nötropeni), akyuvar sayısında azalma, gut, terleme artışı, uyuşma, duyu azalması, iktidarsızlık, cinsel isteğin azalması, depresyon, kaygı, ağız kuruluğu gibi bir çok yan etkisi bulunmaktadır. PDF sekmesinden ilaca ait prospektüsü indirebilirsiniz.

En Nadir Görülen Yan Etkileri

Ateş, iğne başı şeklinde kırmızı morarmalar, bilinç bulanıklığı, baş ağrısı ve trombositlerin sayısında azalma ile görülen hastalık (trombositopenik purpura), dil iltihabı, beyin damarları ile ilgili hastalık, pankreas iltihabı (pankreatit), serum kreatinin/üre değerlerinde minör ve çoğunlukla reversibl (geri dönüşümlü) yükselmeler.

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar

ACEPRİX’i günde bir kez alınız.

ACEPRİX’i gün içinde istediğiniz zaman alabilirsiniz. Bununla birlikte, doz daima her gün yaklaşık aynı saatte alınmalıdır.

Uygulama yolu ve metodu

Ağızdan kullanım içindir.

ACEPRİX’i su ile yutunuz. Tableti çiğnemeyiniz.

Böbrek Yetmezliği

Böbrek ile ilgili problemlere sahip hipertansiyon tedavisi olan hastaysanız, doktorunuz size daha düşük bir doz verebilir.

Karaciğer Yetmezliği

Karaciğer sirozu olup silazapril tedavisi almak zoruında olan hastalarda belirgin düşük tansiyon (hipotansiyon) oluşabileceğinden, tedaviye günde bir kez 0.5 mg ya da daha düşük dozlarda dikkatli bir şekilde başlanmalıdır.

Yüksek Kan Basıncı – Hipertansiyon

Yetişkinlerde genellikle başlangıç dozu günde bir kez 1 mg’dır.

Doktorunuz kan basıncınız kontrol altına alana dek dozunuzu artıracaktır – önerilen doz günde bir kez 2.5 mg ile 5 mg arasındadır.

Daha önceden beri diüretik ilaçlar kullanan hipertansiyonu olan hastaysanız, doktorunuz ACEPRİX’i almaya başlamadan yaklaşık 3 gün önce diüretik ilaçlarınızı kesmenizi söyleyecektir. ACEPRİX’in önerilen başlangıç dozu günde bir kez 0.5 mg’dır. Doktorunuz kan basıncınızı kontrol altına alana dek dozunuzu yükseltecektir.

Uzun Dönem Kalp Yetmezliği

Önerilen başlangıç dozu günde bir kez 0.5 mg’dır. Doktorunuz daha sonra dozunuzu artıracaktır. Önerilen doz 1 mg ile 2.5 mg arasındadır. Eğer ACEPRiX ‘in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

ACEPRIX’i kullanmayı unuttuysanız

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Eğer bir doz almayı unuttuysanız, unuttuğunuz dozu atlayınız. Daha sonra ilacınızı almak için bir sonraki dozun vaktinin gelmesini bekleyiniz.

Bu ilacın nasıl alınacağına dair sorularınız varsa doktorunuza veya eczacınıza danışınız. *

ACEPRIX ile Tedavi Sona Erdiğinde

Bu ilacı almayı durdurduğunuzda, baş ağrınız olabilir veya daha fazla yemek yemek isteyebilirsiniz.

Eğer bu durum gerçekleşirse, doktorunuza danışınız.

ACEPRIX kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

ACEPRIX’i Aşağıdaki Durumlarda Kullanılmaz

 1. Silazapril veya ACEPRİX’in bileşimindeki her hangi bir maddeye karşı duyarlılığınız varsa,
 2. Kaptopril, enalapril, lisinopril ve ramipril içeren diğer ADE inhibitör ilaçlarına karşı duyarlılığınız varsa,
 3. ADE inhibitör ilaçlarını kullandıktan sonra ciddi yan etkiler (anjiyoödem) görüldüyse, Bu durumda yüz, dudaklar, ağız veya dilin şişmesi gibi belirtiler görülür.
 4. Karnınızda sıvı artışı (assit ) varsa,
 5. Gebelik süreniz 3 ayı aştıysa (ayrıca gebeliğin erken dönemlerinde de ACEPRİX’ten kaçınılması gerekir) kullanmayınız.

Aceprix’i Aşağıdaki Durumlarda Dikkatli Kullanın!

 1. Bir kalp probleminiz varsa, ACEPRİX, kalp probleminin belli tiplerine sahip bazı hastalar için uygun olmayabilir.
 2. Beyninizdeki kan damarları ile ilgili problemleriniz varsa.
 3. Şiddetli karaciğer problemleriniz varsa.
 4. Böbreğiniz ile ilgili problemleriniz varsa.
 5. Son zamanlarda kendinizi hasta hissediyorsanız (kusma) veya ishal iseniz.
 6. Tuz (sodyum) alım miktarı kontrolü için diyetteyseniz.
 7. Böbrek diyalizinde iseniz, ACEPRİX almadan önce doktorunuza veya eczacınıza kontrol ettirin.

Eğer bir operasyon (diş cerrahisi gibi) geçirecekseniz, ACEPRİX almanız konusunda doktorunuza veya diş hekiminize danışınız. Bazı anestezikler kan basıncınızı düşürebileceğinden, kan basıncınız çok düşük olabilir.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

ACEPRIX’in yiyecek ve içecek ile kullanılması

 • Alkol ile birlikte kullanımı hakkında bilgi girilmemiştir.
 • Potasyum içeren besin takviyeleri alıyorsanız.
 • Yemeklerinizde (potasyum içeren) düşük sodyum/tuz içeren ürünler kullanıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız. ACEPRİX kullanıyorken, bu yiyecekleri kesmeniz gerekebilir.
 • ADE inhibitör ilaçları kullanılırken alkol kullanımı kan basıncı problemlerine neden olabilir. Baygınlık hissi veya baş dönmesi gibi belirtiler görülebilir. ACEPRİX alırken, alkol kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Hamilelik

Bu İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Doktorunuz gebeliğinizden önce veya gebe kaldığınızı tespit eder etmez, normal olarak ACEPRİX alımını durdurmanızı ve ACEPRİX’in yerine başka bir ilaç almanızı tavsiye edecektir. Gebeliğin erken dönemlerinde ACEPRİX kullanımı önerilmemektedir. Gebeliğinizin 3.ayından sonra ACPERİX aldığınızda, bebeğinizde ciddi zararlara yol açabileceğinden bu dönemde kullanmamalısınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

ACEPRİX emziren anneler için önerilmez ve emzirmek istiyorsanız, özellikle bebeğiniz yeni doğduysa veya erken doğduysa, sizin için doktorunuz başka bir tedavi seçebilir.

Araç veya Makine Kullanımı

ACEPRİX’i kullanırken, başınız dönebilir. Bu durum alkol aldığınızda daha fazla görülür. Başınız dönerse, araç ve makine kullanmayınız.

ACEPRIX İçerisindeki Etken Maddeler Hakkında

ACEPRİX bir çeşit şeker olan laktoz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız (etkisine dayanıksızlığınız) olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Bu tıbbi ürün her tablette 0.0051 mmol (ya da 0.117 mg) sodyum ihtiva eder. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.

Diğer İlaçlar ile Etkileşimi

ACEPRİX ile birlikte kullanılan bazı ilaçlar, ACEPRİX’ in çalışma yolunu etkileyebileceği gibi ACEPRİX de bazı ilaçların çalışma yolunu etkileyebilir.

ACEPRIX prospektüsünü PDF dosyası olarak indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.
Yaygın Görülen Yan Etkileri
Baş ağrısı, sersemlik, bayılma, çarpıntı, oturur ya da yatar pozisyondan ayağa kalkarken görülen kan basıncı düşüklüğü, belirtilere yönelik düşük tansiyon, öksürük, bulantı, karaciğer fonksiyon testleri (SGPT, GGTP) ile ilgili değerlerdeki değişiklikler, yorgunluk, kuvvetsizlik, kırıklık.
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi“ ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)‘ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edilnilmesine katkı sağlamış olacaksınız.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir